top of page

Co musisz wiedzieć planując Kontakt Zero

Zdecydowanie się na Kontakt Zero oraz wytrwanie w nim może być trudne - w końcu mamy do czynienia z wychodzeniem z toksycznej relacji, która ma charakter skrajnie uzależniający na poziomie emocjonalnym i biochemicznym. Dlatego to ważne, by dobrze się przygotować.

Często osoby wychodzące z toksycznych relacji decydują się na zerwanie kontaktu w złości, licząc na to, że partner "coś zrozumie i zmieni się". Bywa też, że decydują się na zerwanie kontaktu, ale jednocześnie zakładają, że "zawsze mogą zmienić zdanie i wrócić do kontaktu". To nie jest Kontakt Zero!

Kontakt Zero wymaga świadomej i stanowczej DECYZJI, że toksycznego partnera nie ma już w twoim życiu. Nie będzie więcej rozmów o tym co was łączyło, ani jak bardzo cię skrzywdził. Nie będzie więcej prób pokazania mu czym jest zdrowa relacja i jak traktuje się ukochaną osobę.


Pamiętaj:

➔ nie, twoja miłość nie uleczy toksycznego ex

➔ na początku może pojawić się lęk i niepokój! Nawet jeśli to ty podjąłeś decyzję o zerwaniu kontaktu. Nie zapominaj, że do tej pory brak telefonów, wiadomości, polubień w mediach społecznościowych itp. były formą karania i sposobem na wywoływanie lęku przed porzuceniem. Podświadomie łączysz brak kontaktu z poprzednimi doświadczeniami. To ważne byś był świadom tego mechanizmu i mu nie ulegał!

➔ możesz mieć poczucie winy! to efekt zinternalizowania poczucia winy, które było w tobie wywoływane przez toksycznego partnera w trakcie trwania związku

➔ nie będzie żadnego uszanowania czasu, który spędziliście razem, nawet jeśli macie dzieci, a co za tym idzie, szczerych przeprosin, wyrzutów sumienia czy autentycznej refleksji (uwaga na puste deklaracje!)

➔ w jego życiu natychmiast pojawi się ktoś nowy (o ile już go nie ma).

➔ twoja potrzeba tzw. domknięcia jest zupełnie naturalna, ale na toksycznego ex nie licz, musisz poradzić sobie sam/a. Bardzo łatwo jest wpaść w pułapkę "tej ostatniej rozmowy", kiedy to powiesz mu jaki jest zły, narcystyczny, psychopatyczny, toksyczny. Zapewniam, że taka rozmowa nigdy nie przynosi zamierzonego efektu, ani ulgi.

➔ będziesz musiał zerwać niektóre znajomości, szczególnie z osobami, które poznałeś przez swojego ex, z jego rodziną i innymi osobami, które są z nim blisko (uwaga na "skrzydlate małpy") i akceptowały przemoc, której doświadczałeś. Uważaj na osoby, które przekonują cię do powrotu, wybaczenia itp.

➔ gdy toksyczny partner zorientuje się, że chcesz odejść, może zacząć na nowo uwodzić cię (hoovering) - nie daj się zwieść i uważaj na pułapki typu "skoro tak się stara, musi mu zależeć", "a może się zmienił?", "skoro tyle wytrzymałam, to chwilę jeszcze wytrzymam".

➔ twój umysł będzie podsuwał ci mnóstwo powodów, dla których "nie możesz zerwać kontaktu" - pamiętaj! o ile nie chodzi o dzieci, to wymówki!

➔ twój toksyczny ex najprawdopodobniej nie będzie wspierał Kontaktu Zero i będzie przekraczał ustanowione granice; trzymaj się mocno tego, co postanowiłeś!

➔ o ile nie masz dowodów/odpowiednich dokumentów, prawdopodobnie możesz pożegnać się z pieniędzmi, które pożyczyłeś; ewentualne rozliczenia finansowe oddaj w ręce prawnika/pełnomocnika.

➔ tak, z czasem będzie lepiej!


ODWAGI!1064 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BRAK EMPATII

コメント


bottom of page