top of page

NARKOTYK MIŁOŚCI

Fenyloetyloamina nazywana "narkotykiem miłości" to substancja należąca do grupy amfetamin. Gdy ktoś nam się spodoba, nasz mózg zaczyna produkować duże ilości fenyloetyloaminy, która pełni rolę neuroprzekaźnika i aktywuje działanie serotoniny, noradrenaliny i dopaminy (hormonu przyjemności), a w konsekwencji również oksytocyny. To fenyloetyloaminie zawdzięczamy tak charakterystyczne dla stanu zakochania:

☞ podniecenie ☞ nadmierną aktywność ☞ nieuzasadnioną radość ☞ pewność siebie ☞ brak koncentracji ☞ bezsenność ☞ zaburzenia łaknienia itd.

Będąc pod wpływem fenyloetyloaminy nasz mózg staje się szczególnie podatny na sugestię, a wszystko co pojawia się na początku relacji (na etapie lovebombingu), pozostaje mocno zakodowane w naszym mózgu i generuje niezwykle silny dysonans poznawczy, gdy relacja przechodzi w kolejne fazy. Dlatego też po rozstaniu często mogą pojawiać się natrętne wspomnienia o pozytywnym zabarwieniu, które powodują uczucie tęsknoty.

W zdrowych związkach, gdy już przestajemy być tak podatni na działanie fenyloetyloaminy (18-48 miesięcy), zasadnicze działanie mają oksytocyna i wazopresyna mające kluczowe znaczenie dla trwałości związków. Warto jednak wiedzieć, że fenyloetyloamina jest silnie uzależniająca i może się zdarzyć, że zamiast czerpać przyjemność ze stałego związku będziemy szukać "fenyloetyloaminowego kopa"!

100 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page