top of page

6 etapów zdrowienia po toksycznej relacji

Zaktualizowano: 25 maj 2021

ETAP 1: ROZPACZ

Toksyczne relacje zazwyczaj charakteryzują się pewną dynamiką, którą opisujemy jako cykl idealizacja-dewaluacja-porzucenie. Cykl ten może być krótki lub trwać całe dekady oraz powtarzać się w nieskończoność. Często gdy damy się wciągnąć ponownie w toksyczną relację (uwaga! hoovering), jest dużo krótszy niż poprzednio i dużo bardziej dramatyczny w swoim przebiegu.


Gdy więc uda nam się wydostać z tego toksycznego cyklu, zazwyczaj pochłania nas ROZPACZ.


Osoby, które zgłaszają się do mnie na tym etapie na konsultacje (www.kontaktzero.pl/rezerwacja-online) są często w chaosie emocjonalnym, depresji, przeżywają lęk i nie wiedzą jak sobie pomóc.


Na tym etapie pojawia się nieustanne odtwarzanie rozmów, trudnych sytuacji i nadużyć - wszystko to z chęci zrozumienia. "Dlaczego on/ona to zrobił/a?", "co ja takiego zrobiłem/zrobiłam?", "przecież to nienormalne!", "normalni ludzie tak nie postępują!"....

Dokładnie tak! Normalni ludzi tak nie postępują! Są gotowi na kompromisy i wzięcie odpowiedzialności za swoje działania. Niestety nie tylko swoje!


Często pojawia się poczucie winy i przekonanie, że "gdybym nie powiedziała...", "też nie jestem idealny", "gdybym był bardziej cierpliwy...", "gdybym była mniej... lub bardziej...", wszystko byłoby ok. Niestety miłość, cierpliwość, akceptacja nie przyniosą tu efektu.

Pamiętaj! Gdy czujesz się winny, przestajesz się bronić! A zajmując się swoją reakcją na przemoc, która Ci się dzieje, przestajesz zauważać źródło problemu.


Dlatego to takie ważne, by już na samym początku wychodzenia z toksycznej relacji zidentyfikować przemoc (często niezwykle zakamuflowaną), rozbroić fałszywe przekonania, które bywają niezwykle krzywdzące oraz skierować swoją życzliwość, zrozumienie, współczucie do samego siebie.


ETAP 2: EDUKACJA

Przemoc emocjonalna bywa niezwykle zakamuflowana, a tym samym często niezrozumiana i nienazwana. I właśnie to powoduje, że stosowanie jej tak często pozostaje bez konsekwencji dla jej sprawcy, jednocześnie pozwalając mu zachować kontrolę nad sytuacją.


To bardzo istotne, byś zrozumiał co ci się przydarzyło oraz umiał to nazwać.

Dlatego to ważne byś zapoznał się z podstawowymi pojęciami: - cykl idealizacja - dewaluacja - porzucenie - hoovering - warunkowanie naprzemienne - warunkowanie negatywne - podstawowy błąd atrybucji - triangulacja - gaslighting - "skrzydlate małpy" etc.

Oraz zrozumiał mechanizmy związane z manipulacją poprzez wywoływanie: - poczucia winy - wstydu - lęku - współczucia - wdzięczności


Przyda się też trochę wiedzy o biochemii naszego organizmu!


Dzięki tej wiedzy łatwiej będzie ci zrozumieć co właściwie się stało i dlaczego jest ci tak trudno! A kiedy już dotrze do ciebie, że NIE MA W TYM TWOJEJ WINY, poczucie winy ustąpi miejsca WSPÓŁCZUCIU, które jest pierwszym krokiem do zaopiekowania się samym sobą. PAMIĘTAJ JEDNAK, ŻE SAMA WIEDZA NIE WYSTARCZY!


ETAP 3: PRZEBUDZENIE

Gdy już dopuścisz do siebie trudne emocje, które pojawiły się po rozstaniu i zrozumiesz naturę przemocy, która cię dotknęła, przychodzi czas na PRZEBUDZENIE.


Jesteś w stanie nazwać i opisać to, co cię spotkało. Nie jesteś już z tym sam! Są osoby, które doświadczyły czegoś podobnego i rozumieją cię. Pojawia się jakaś niezwykła jasność myślenia i energia. I choć nadal przeżywasz dni ROZPACZY, to coraz częściej doświadczasz PRZEBUDZENIA. Zaczynasz widzieć wszystko wyraźniej. To właśnie tzw. momenty "Ahaaa!" Znasz to?


Na tym etapie może pojawić się dużo ZŁOŚCI! Nie kumuluj jej, daj jej przestrzeń i ujście.


Doświadczenie PRZEBUDZENIA jest niełatwym i wymagającym procesem, ale jednocześnie niezbędnym i uwalniającym od przeżytej traumy.


Stan PRZEBUDZENIA jest trudny do utrzymania. W jednym momencie wszystko staje się jasne, za chwilę znów gubisz się w starych schematach myślenia, tęsknocie, poczuciu winy etc. Wtedy też pojawia się chęć minimalizowania, normalizowania lub wypierania przemocowych zachowań toksycznego ex, rodzica, rodzeństwa, mentora etc. To zrozumiałe, bardzo trudno jest przyjąć do wiadomości, że ktoś, kogo kochałeś i komu ufałeś krzywdził cię. Pamiętaj jednak, że usprawiedliwiając (np. trudnym dzieciństwem, przypominając dobre momenty, obwiniając siebie) przemoc, która ci się działa, jesteś nielojalny i okrutny wobec samego siebie. A przecież właśnie teraz potrzebujesz współczucia, zrozumienia, życzliwości, cierpliwości. PAMIĘTAJ! TO BARDZO WAŻNE, BYŚ NIE POZOSTAWAŁ SAM NA TYM ETAPIE!


ETAP 4: STAWIANIE GRANIC

Gdy już dopuściłeś do siebie rozpacz i towarzyszące jej emocje (etap 1), zidentyfikowałeś i nazwałeś przemoc, której doznałeś (etap 2), zacząłeś rozumieć co właściwie się wydarzyło (etap 3), przychodzi czas na STAWIANIE GRANIC.


Na tym etapie zazwyczaj zapada decyzja o KONTAKCIE ZERO lub SZAREJ SKALE i ograniczeniu kontaktu do minimum.


Ważnym aspektem jest dystans, który pozwala rozpocząć detoks i powoli zrywać traumatyczną więź. Najtrudniej jest zacząć pracę nad granicami i rozpocząć proces zdrowienia, gdy pozostajesz w intensywnym kontakcie z toksyczną osobą.


Stawianie granic nie służy zmienia zachowania drugiego człowieka. Granice stawiasz sobie samemu, decydując na co będziesz się godzić, a na co nie. W kontekście toksycznej relacji, stawianie granic zazwyczaj oznacza zakończenie jej. I tu pojawia się problem! Stajesz przed wyborem - Ty i Twoje prawa/potrzeby/wartości vs On(a). Niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że przed takim wyborem stawałeś już nie raz i nie masz w zwyczaju stawać za sobą.


Na tym etapie wiele osób miota się mając nadzieję, że jak nauczą się stawiać granice, komunikować je, będą konsekwentne i wytrwałe, jeszcze uda się coś uratować i toksyczny partner zmieni się. Ta nadzieja nie pozwala zrobić kroku na przód w procesie zdrowienia! Może też pojawić się poczucie winy!


Dlatego rozpoczynając pracę nad granicami, warto zastanowić się po co to robisz? O co walczysz? Co jest dla ciebie ważne? Jak chcesz żyć?


W tym momencie bardzo ważne jest sięganie po pomoc profesjonalisty, który "zna się na sprawie". To właśnie on pomoże Ci w tym procesie.


ETAP 5: ODRODZENIE

Gdy już rozpacz trochę przycichnie (etap 1) i zrozumiesz co właściwie cię spotkało (etap 2), pojawi się ta niezwykła jasność myślenia i nastąpi przebudzenie (etap 3), które stanie się impulsem do zadbania o siebie i postawienia granic (etap 4), przyjdzie czas na ODRODZENIE.


Możliwe, że trwając w toksycznej relacji straciłeś nie tylko równowagę emocjonalną, poczucie własnej wartości, wiarę w siebie i sprawczość, ale również zdrowie fizyczne, niezależność i bezpieczeństwo finansowe, sieć wsparcia etc. Czas je odzyskać!

Proces ten często nie jest łatwy, ale jednocześnie niesie ze sobą dużo satysfakcji i pozytywnych emocji. Wreszcie widzisz efekty swojej pracy i czujesz, że jednak jeszcze coś dobrego cię czeka (BO CZEKA! )


Pamiętaj tylko, że proces odradzania się może trwać dłużej, niż byś tego oczekiwał. CIERPLIWOŚCI! Każda zmiana niesie za sobą kolejną zmianę, a spokojne, konsekwentne działanie przyniesie trwałe efekty.


Pierwszym sygnałem, że wchodzisz w ten etap jest chęć spędzania swojego wolnego czasu na czynnościach niezwiązanych z przemocą, której doznałeś. To ten moment, kiedy czujesz, że już nie masz ochoty czytać więcej książek o psychopatach, oglądać kanałów na Youtube związanych z narcyzmem czy udzielać się w grupach o toksycznych związkach (co nie zmienia faktu, że na etapie 2 może być to podstawą). Nie oznacza to odrzucania ludzi, z którymi w ostatnim czasie komunikowałeś się intensywnie, ani wyparcia tego, co przeżyłeś. To raczej chęć na zrobienie kroku dalej, w stronę pełniejszego i bogatszego życia. Bo to, które toczysz, już ci nie starcza.


Właśnie wychodzisz ze "strefy wojny" (unikanie niebezpieczeństwa) i wchodzisz w "strefę pokoju" (poszukiwanie satysfakcji i więzi).


Bywa, że ciężko jest zrobić ten pierwszy krok - przez ostatnie miesiące/lata byłeś pomnikiem swojego cierpienia i doznanej traumy. Gdy jednak już zdobędziesz się na niego i pozwolisz sobie na odczuwanie spokoju, radości, satysfakcji i życie w zgodzie z sobą, odzyskasz to wszystko, czego pragnąłeś i za czym tęskniłeś!


Masz prawo do szczęścia, a odczuwanie go nie unieważnia twoich trudnych doświadczeń z przeszłości! Masz prawo o siebie zadbać i być sobie życzliwym. Masz prawo życzyć sobie dobrze! Masz prawo kochać siebie samego! MASZ PRAWO MARZYĆ!


ETAP 6: UTRZYMANIE ZMIAN

Gdy już przeżyłeś rozpacz, rozumiesz co się wydarzyło, nauczyłeś się o tym mówić, znasz swoje potrzeby i wartości, masz zdrowe granice, krok po kroku odbudowujesz siebie i swoje życie, najważniejszym wyzwaniem jest UTRZYMANIE zmian, które wprowadzasz.


Na tym etapie zdrowienia po toksycznej relacji może się zdarzyć, że będziesz wracał do poprzednich etapów (1-5). To zupełnie normalne! Nie oznacza to jednak, że zaczynasz od początku.


Fundamentalne dla tego etapu są zdrowe relacje oraz umiejętność rozpoznawania toksycznych zachowań i nieangażowania się w relacje, które są niezdrowe. Nie oznacza to, że nie spotkasz osób, których wolałbyś unikać po uprzednich doświadczeniach. Oznacza to, że umiesz dużo szybciej stwierdzić, że ktoś nie jest odpowiedni dla ciebie.


Etap 6 charakteryzuje się tym, że zaczynasz żyć pełnią życia, nie rezygnując z bliskich relacji, jednocześnie nie angażując się w to, co nie jest dla ciebie dobre. To czas kiedy równowaga, spokój, satysfakcja i inne rzeczy, na które tak ciężko pracowałeś, pojawiają się w twoim życiu i już nie masz ochoty z nich rezygnować. Na tym etapie możesz stać się dużo bardziej selektywny i przestać tolerować toksyczne zachowania osób, które cię otaczają.


To ważne, byś na tym etapie był uważny na siebie i dostrzegał momenty, gdy stare schematy pojawiają się na nowo. Możliwe, że zaczynasz wracać w pamięci do dobrych chwil z toksycznym ex, niekonieczne wspominając te gorsze. Nie zachęcam do tego, by żyć żalem i traumą (to już było!), lecz by nie pozwolić by czas czy dystans zniekształciły obraz przemocy, której doznałeś. Jeżeli utrzymujesz kontakt z toksycznym ex, niebezpieczeństwo polega na tym, że toksyk nie zachowuje się toksycznie non stop - nie zapominaj z kim masz do czynienia!


To czas dostrzegania, że stałeś się kimś nowym, na kim możesz polegać. Że zasługujesz na przyjaźń, miłość, spokój ducha, radość i życie w zgodzie z własnymi wartościami.


A TY? JAK CHCESZ ŻYC? CO JEST DLA CIEBIE WAŻNE? CO POWODUJE, ŻE CZUJESZ SIĘ DOBRZE? Z JAKIMI LUDŹMI CZUJESZ SIĘ BEZPIECZNIE? CO POWODUJE, ŻE SIĘ UŚMIECHASZ? O CZYM MARZYSZ?


Jeżeli potrzebujesz wsparcia w procesie wychodzenia z toksycznej relacji lub już dawno masz to za sobą, a jednak nadal nie wróciłeś do równowagi, skorzystaj z profesjonalnej pomocy Kontakt Zero. Zapisz się na konsultację www.kontaktzero.pl/rezerwacja-online lub do grupy wsparcia online info@kontaktzero.pl .Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BRAK EMPATII

Comments


bottom of page