top of page

ZAUFANIE

Zaktualizowano: 7 sty 2021

Większość z nas jest bardziej ufna niż by tego chciała. Często mówimy o sobie zbyt szybko i za dużo. Szczególnie gdy w grę wchodzi bliskość i zaangażowanie. Gdy zakochujesz się i zalewają cię hormony, jeden z nich - oksytocyna - powoduje nie tylko poczucie przywiązania, ale i gotowość zaufania. Jej poziom wzrasta również w konsekwencji okazywanego ci zaufania. Mechanizm ten jest bardzo zauważalny w toksycznych relacjach, w których początek jest bardzo intensywny. Pojawia się dużo bliskości i namiętności. Zaś toksyczny partner bardzo szybko i chętnie opowiada o trudnych przeżyciach i swoich słabościach nie tylko zwiększając twoją ufność, ale i wywołując współczucie - to potężne narzędzie manipulacji.


Zaufanie stanowi fundament naszych relacji i powoduje, że mamy gotowość zbliżania się do innych lub wręcz przeciwnie. Gdy jednak stajesz się ofiarą przemocy, a twoje zaufanie zostało brutalnie zdradzone, system ten zostaje całkowicie zniszczony. Nie jesteś gotów zaufać nikomu lub niezmiennie starasz się ufać komuś, kto na to nie zasługuje.


Zaufanie opiera się na kilku filarach: spójności, uczciwości, przejrzystości, ugodowości, życzliwości. Zwracaj uwagę na to, czy osoby którym ufasz postępują zgodnie z powyższymi standardami. I wyciągaj wnioski☝︎


PAMIĘTAJ! GDY ODZYSKASZ ZAUFANIE DO SIEBIE, BĘDZIESZ GOTÓW UFAĆ INNYM!

97 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BRAK EMPATII

Comments


bottom of page