top of page

TRAUMA ZDRADY

"Zdrada. Pogwałcenie zaufania. To, co myślałeś, że jest prawdą – na co liczyłeś, że okaże się prawdą – okazywało się nią nie być. Było fatamorganą, mgłą, krzywym zwierciadłem, łgarstwem w żywe oczy. Czasami trudno jest wyczuć zdradę, gdyż wokół niej jest tyle rzeczy prawdziwych, że wszystko wygląda w porządku. Nawet szczypta prawdy wpuszczona w odpowiednie miejsce potrafi zakryć niegodziwość. Co gorsza, działa też uważność i troska oprawcy zakrywająca to, co tracisz. Użyto cię. Jest to tak przykre, iż wszystko w tobie chce wierzyć, że jednak nie. „Boże, spraw, aby tak nie było” – modlisz się. Jednak wystarczająco wiele spraw wyłazi na wierzch. Fakty. Niezaprzeczalne. Zżymasz się ze złości."

Ph.D. Patrick Carnes "The Betrayal Bond"

Zdrada często bazuje na obietnicy wypowiedzianej wprost lub pośrednio. Takie posługiwanie się się obietnicą służy zdradzie: - przez uwiedzenie - przez terror - przez nadużycie władzy - przez intymność - duchowej

Każdy z powyższych rodzajów zdrady ma niezwykle destrukcyjną moc. Są jednak zdrady, w których wszystkie z powyższych współwystępują. Tak niestety też bywa w toksycznych relacjach.

Pamiętajcie! ☝︎ Jednym z pierwszych kroków w procesie zdrowienia jest zmierzenie się z rzeczywistością! Nawet tą najtrudniejszą!

97 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page