top of page

JAK POZNAĆ, ŻE JESTEŚ MANIPULOWANY/MANIPULOWANA W ZWIĄZKU? 💔

Jeśli jesteś w związku i zauważysz kilka z poniższych objawów, istnieje prawdopodobieństwo, że jesteś manipulowany:*


1. Twoja radość ze znalezienia miłości zmieniła się w strach przed jej utratą. Twoje uczucia przeszły od szczęścia i euforii do lęku, smutku, a nawet desperacji.

2. Twój nastrój zależy całkowicie od stanu związku, a ty doświadczasz huśtawki emocjonalnej.

3. Jesteś nieszczęśliwy w związku i niepewny przez większość czasu, ale boisz się go stracić ze względu na przeżyte szczęśliwe chwile i te dobre momenty, które nadal się zdarzają

4. Czujesz, że jesteś odpowiedzialny za zrujnowanie najlepszej rzeczy, jaka kiedykolwiek ci się przytrafiła, ale nie wiesz jak.

5. Twój związek jest bardzo skomplikowany, choć nie wiesz dlaczego.

6. Masz obsesję na punkcie związku i analizujesz każdy szczegół.

7. Nigdy nie czujesz się pewnie, nie wiesz na czym stoisz.

8. Często pytasz swojego partnera, czy coś jest nie tak. Czujesz, że coś nie gra, ale nie wiesz co.

9. Często jesteś w defensywie. Czujesz się źle zrozumiany i masz potrzebę wyjaśnienia i bronienia się.

10. Zaczynasz mieć problemy z zaufaniem, zazdrością, niepewnością, złością lub przesadnie reagujesz, a twój partner wypomina ci to.

11. Czujesz ciągły gniew lub niechęć do kogoś i nie rozumiesz dlaczego.

12. Zostałeś detektywem. Przeszukujesz sieć w poszukiwaniu informacji o swoim partnerze, uważnie obserwujesz jego konta w mediach społecznościowych i czujesz potrzebę sprawdzenia jego historii wyszukiwania w sieci, wiadomości lub e-maili.

13. Czujesz, że naprawdę nie wiesz, jak sprawić, by Twój partner był szczęśliwy. Starasz się bardzo, ale nic nie wydaje się działać, przynajmniej nie na długo. Kiedyś sprawiałeś, że był bardzo szczęśliwy i nie wiesz, co się zmieniło.

14. Wyrażanie negatywnych myśli i emocji jest niemile widziane, a nawet zakazane, więc starasz się zachować te rzeczy dla siebie. Czujesz się sfrustrowany, że nie jesteś w stanie mówić o rzeczach, które cię niepokoją.

15. Nie czujesz się tak dobrze ze sobą, jak przed związkiem. Czujesz się mniej pewny siebie, mniej bezpieczna, mniej inteligentna, mniej zdrowa, mniej ufna, mniej atrakcyjna itp.

16. Zawsze czujesz, że nie spełniasz oczekiwań swojego partnera. Czujesz się nieodpowiedni.

17. Często masz poczucie winy i przepraszasz. Ciągle starasz się naprawić szkody, które według ciebie wyrządziłeś. Obwiniasz siebie za to, że twój partner się od ciebie odsuwa. Nie możesz zrozumieć, dlaczego ciągle sabotujesz związek.

18. Starannie kontrolujesz swoje słowa, czyny i emocje, aby twój partner (ponownie) nie wycofał swoich uczuć, uwagi, zaangażowania.

19. Bywasz wybuchowy, wypełnia cię gniew, frustracja i wrogość. Nigdy wcześniej nie zachowywałeś się w ten sposób i przysięgasz, że przestaniesz, ale nieważne jak bardzo się starasz, to się ciągle zdarza.

20. Robisz rzeczy, z którymi nie czujesz się komfortowo lub które są sprzeczne z twoimi potrzebami lub wartościami, przekraczasz swoje granice, aby uczynić twojego partnera szczęśliwym i utrzymać związek w nienaruszonym stanie.


(Birch, A. "30 covert emotional manipulation tactics")


Jeśli takie uczucia i zachowania są dla ciebie czymś nowym i odbiegają o twoich poprzednich doświadczeń w innych związkach lub też przypominają ci inne nieudane związki, które masz za sobą, warto zastanowić się, co jest tego powodem.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BRAK EMPATII

Comments


bottom of page