top of page

KILKA RAD DLA TYCH, KTÓRZY ZDOŁALI WYJŚĆ Z TOKSYCZNEJ RELACJI

Gdy już zdołasz uwolnić się od toksycznej relacji, przychodzi czas na odbudowanie siebie. Zaczynasz poznawać się na nowo, poszukiwać własnych wartości i celów, wyznaczać granice. W jaki sposób możesz sobie pomóc w tym ważnym, choć trudnym czasie?

1. Za wszelką cenę trzymaj się rzeczywistości, unikaj iluzji jaką była toksyczna relacja. Pamiętaj, że obietnica złożona na początku związku przez toksycznego partnera była kłamstwem!

2. Wprowadź zasadę Kontakt Zero, a jeśli to na prawdę niemożliwe - zasadę ograniczonego kontaktu, i bądź konsekwentna/konsekwentny. Jeśli złamiesz się, nie przejmuj się i zacznij od nowa! Masz prawo upadać, ale za każdym razem powstań, otrzep się i zrób krok do przodu!

3. Szukaj odpowiedzi na pytania i wątpliwości. Ale przez cały czas pamiętaj, że jesteś niewinna/niewinny wykorzystania i przemocy, której doznałaś/doznałeś!

4. Zdobywaj wiedzę na temat psychopatii, narcyzmu oraz toksycznych relacji. Dbaj jednak o to by sięgać do rzetelnych źródeł.

5. Pozwól sobie na płacz i przejście przez żałobę. Przeżyłaś/przeżyłeś traumę zdrady i jest ci bardzo trudno. Nie ma nic złego we współczuciu samemu sobie.

6. Pozwól sobie czuć na nowo i myśleć inaczej. Już nie jesteś tą samą osobą.

7. Poznaj siebie i postaw nowe granice, których będziesz bronić przed sobą i przed innymi. Twoje granic chronią to, co dla ciebie najważniejsze.

8. Pozwól sobie na nowo zaufać innym i prosić o pomoc. Naucz się odróżniać osoby godne zaufania od tych niegodnych i nie bój się rezygnować z tych drugich. Dbaj o wartościowe relacje i buduj swoją "radę mędrców".

9. Ufaj sobie, swoim uczuciom i spostrzeżeniom. Buduj zdrowe poczucie własnej wartości, wiarę w siebie, poczucie sprawstwa.

10. Nie słuchaj tych, którzy obarczają cię odpowiedzialnością za przemoc, której doznałeś/doznałaś. Sięgaj po wsparcie profesjonalistów, którzy są ekspertami w temacie przemocy narcystycznej, psychopatycznej etc. Nie zgadzaj się na powtórną wiktymizację!

11. Pamiętaj, że "to" już było. A teraz czas na podjęcie decyzji jak ma być.

12. Stań się w pełni tym kim jesteś. Kieruj się własną wolą, dbaj o swoje potrzeby, bądź dla siebie najważniejsza/najważniejszy. Dokonuj świadomych wyborów!


I bądź sobie przyjacielem! ❤️

211 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BRAK EMPATII

Comments


bottom of page